Filtrele
Markalar
Renk
Beden

UV Koruyucu Gözlükler

Ultraviyole ışınlar dalga boyları x- ışınlarından uzun çıplak gözle görülebilen ışınlardan kısa olan mor ötesi ışında dediğimiz elektromanyetik radyasyon yayılımı olan zararlı ışınlardır. İnsanlar bu ışınları gözleriyle göremeseler de göz sağlığımızı ve cilt sağlığımızı oldukça tehdit eder. Ultra viyole ışınlarının bilinen en önemli kaynağı güneştir. Bahar ve yaz aylarının gelmeye başladığı bu günlerde güneşten faydalanırken aynı zamanda kendimizi bu ışınlardan koruyabiliriz. Bol - bol güneşin altında vakit geçirdiğimiz zamanlarda göz sağlığımız için ultraviyole koruyucu gözlükler kullanmamız gerekir.

Bu ışınların en çok sebep olduğu katarakt, kornea da keratit, konjonktiva zarında pterjium ve diğer göz hastalıklarına sebep olurlar. Gözde bulunan doğal merceğin güneşin zararlı ışınlarından korunması gerekir. Bu hastalıklardan UV koruyucu gözlükler kullanarak göz sağlığımızı koruyabiliriz. Bu ışınlar kanserojen etkilerinden dolayı cildimiz için de oldukça zararlıdır. Son yıllarda kanser oranın artmasının en etkili sebeplerinden biridir.

UV Koruyucu Gözlükler ve Özellikleri

UV koruyucu gözlükler normal güneş gözlüklerinden farklı olarak güneşten gelen zararlı ışınların gözümüzün iç tabakalarına erişmesini yapımında kullanılan lens tabakası sayesinde engeller. Bu gözlüklerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Normal güneş gözlüklerine nazaran özelliklerinin anlatıldığı bir sertifikaları bulunur.

  • Bu sertifikada ultraviyole koruyucu gözlüğün modeli, ham maddesi, ışınlardan ne derece koruma sağlayacağı yazılıdır.

  • Koruyucu lens tabakası olduğu için fiyatları normal güneş gözlüklerine nazaran biraz daha pahalıdır.

  • Herhangi bir mağazadan değil bu uv koruyucu gözlükler ürünlerinin satışını yapan özel optik mağazalarından alınabilir.

  • Ultraviyole ışınlarından koruma özelliği olan uv koruyucu gözlükler sadece güneşte değil karda da kullanmamız gerekir.

  • Ultraviyole koruması olan uv koruyucu gözlükler özel yapım güneş gözlükleridir.

  • Bu gözlükler lazer ışınlarından korunmak için de kullanılabilir. Özellikle iş güvenliği açısından kullanılması oldukça önemlidir.

UV Koruyucu Gözlükler ve Fiyatları

UV koruyucu gözlükler seçimi yaparken birçok kritere dikkat ederek almanız ve uzmanlardan yardım istemeniz  gerekir. Koruyucu gözlüklerin koruma dereceleri birbirinden farklıdır. Yüksek korumalı, orta korumalı ve normal korumalı gözlükler olarak ayrılırlar. İş güvenliği açısından kullanılacak olan bir gözlüğün lazer ışınlarından koruması için yüksek korumalı bir gözlük seçilmelidir. Karlı bir havada takılacak olan gözlüğün göz de yaşarma, çapaklanma gibi durumlardan koruması gerekir. Gözlükte kullanılan lens yüksek kalitede olmalıdır. Kırmızı, kahverengi, siyah ya da yeşil renkte bir gözlük alırsanız bu renklerin dalga boyu yüksek olacağından gözlüğünüzün koruma oranı yüksek olur.

Ultraviyole koruyucu özelliği olan gözlükler kullanılan malzeme bakımından maliyetli olduğu için bu gözlüklerin ucuz olma ihtimali yoktur. Bu nedenle gözlük alırken fiyatı sizin için bir kriter olabilir. Ucuz olan koruyucu gözlükler orijinal olmayabilir. Gözlüklerinizi alırken özel optik mağazalarından bir kutuda sertifikalı şekilde almayı unutmayın. Bu gözlükleri koruma özelliğinin yanında şık bir aksesuar olarak da kullanabilirsiniz. Gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korurken günlük kombininizin tamamlayacı bir parçası olarak da istediğiniz renkte ve modelde kullanabilirsiniz. Ayrıca bu gözlüklerinizi seçerken net görüntü sağlayan ve uzun ömürlü gözlük olmasına özen gösteriniz.

2 adet ürün bulunmuştur.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.