Maden İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik

Hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankalığı’nın yürüttüğü Maden İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliğinde yapılan değişiklik 24 Mart 2016 tarihli resmi gazetede yayınlandı. 24 Mart 2016 Perşembe yayımlanan resmi gazete de İş Sağlığı ve Yönetmliği ‘nin 5. Maddesi aynı yönetmeliğin Ek 1. Maddesi söz konusu yönetmeliği ek-1 6.1 maddesi, ek-1 6.2 maddesinde dahil olamk üzere bir çok madde deişiklik yapıldı.

Maden İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde bulunan 5. Maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin 5 numaralı alt bendinde bulunan “yılda en az bir defa” ibaresi “en geç altı ayda bir” olarak değiştirildi. Maden İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliğinde, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yapılan düzenlemeler son zamanlarda artan kazaları önleme maksadıyla yapılan araştırmalar ve çalışmaların sonucu gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bünyesindeki iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından titizlikle yapılan çalışmalar sonrası madenlerde yaşanılan kazaların önüne geçmek için eski yönetmeliğe eklenen en dikkat çekici madde ise “Sığınma odası bulunan yer altı maden iş yerlerinde sürekli hayat hattı, acil durum planına uygun şekilde çalışanların sığınma odası veya yeryüzüne en kısa ve hızlı sürede ulaşmasını sağlayacak şekilde yerleştirilir”. Herhangi bir kaza durumunda çalışanların kısa zaman içersinde yeryüzüne ulaşmaları için sürekli yaşam hattı’nın konumunun yönetmeliğe uygun şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde düzenleme yapmayan maden iş yerlerinde çeşitli cezai işlemler uygulanacak.

Resmi Gazete Mevzuat Değişiklik Yayını
DESTEK HATTI

Size nasıl yardımcı olabiliriz

DESTEK HATTI İLETİŞİME GEÇ En Kısa Süre İçerisinde Geri Dönüş Yapılacaktır.
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.